Історія школи

Галабор-прикордонне село, розташоване на березі річки Тиса на відстані 18 км. на південь від районного центру.

До 1933 року школа в населеному пункті функціонувала під наглядом релігійної громади, а згодом стала державною власністю. В 30-их роках минулого століття в навчальному закладі вчителювала Марія Мартон, яка усердно працювала над літописом історії населеного пункту.

Будівництво школи розпочалося у 1960 році і тривало два роки. Видатними вчителями сільської школи були Нодь Сілард, Чех Шандор, Товт Іштван, Сюч Кароль, Ковчі Олодар, які всіма своїми силами добивались щоб школа завжди існувала в невеличкому селі.

Між 1984-1992 рр.в навчальному закладі функціонувала початкова школа, а з 01вересня 1992 р. навчально-виховний заклад отримав статус школи І-ІІ ступенів.

На сьогоднішній день у Галаборській ЗОШ І-ІІ ст. працює 15 педагогів і навчаються 80 учнів.

A Halábori Iskola története

Halábor egy 130 ha területtel bíró kisközség a Beregszászi járásban. Beregszásztól délre helyezkedik el, a várostól közúton 18 km-re. Határ menti település a Tisza partján. Szomszédos községek Badaló és Vári, illetve a folyó másik oldalán Tarpa és Szatmárcseke.

Iskolaélete a kezdetektől 1933-ig az egyház irányítása alatt folyt. Ebben az évben az állam vette át az intézmény feletti ellenőrzést. Ezekben az időkben volt a falu tanítónője Oriskóné Márton Mária, akinek krónikájából nagyon sokat lehet megtudni a község 30-as éveinek történetéből.

Az iskola mai épületét 1960-ban kezdték el építeni és 1962-re készült el. Tanárai közül Nagy Szilárdot, Cseh Sándort, Tóth Istvánt, Szűcs Károlyt, Kócsi Aladárt lehet a legjobban kiemelni, akik sokat segítettek abban, hogy az iskola fennmaradjon és működjön.

1984 és 1992 között csak alsó osztály működött. 1992-től kezdve kisebb változásokon ment keresztül az iskola: változott a tanári kar összetétele, az iskola külseje. Ma 80 tanulóval és 15 tanárral a Halábori Általános Iskola zökkenőmentesen működik.